Ugrás a tartalomra

tettmesepalyazat@richter.hu

Bemutatkozik a zsűri

A beérkezett meséket, novellákat a Szabó Szabolcs Alapítvány önkénteseiből, a Richter Gedeon Nyrt. munkatársaiból és a pályázat védnökeiből álló, 17 tagú szakmai zsűri értékeli.

A bírálóbizottság tagjai:

Bajzáth Mária

neveléstudományi bölcsész, mesepedagógus, meseíró

Gyerekekkel, mesékkel, pedagógusokkal és pedagógiával foglalkozom, népmesegyűjteményeket szerkesztek. Népmesékkel–meséléssel tanítok tanítani és tanulni. Ami most a munkám, játéknak hívtam gyerekkoromban. Emiatt végtelenül szerencsésnek érzem magam, mert ha az életem lényegére nézek, nem változott semmi: nem múló kíváncsisággal és óriási lelkesedéssel játszom és mesélek. A tudományhoz vezető úton az „egyszer volt, hol nem volt” a varázsigém, a mese pedig a táltos paripám. Sokfelé és sokat utazom. „Világvándora” vagyok. Bármerre megyek, igyekszem a világ csodájára járni és mesÉLNI a mesét.

Bücs-Burján Nóra

a Richter Gedeon Nyrt. HR képzési és fejlesztési osztályának képzési specialistája

Születésemtől kezdve a pedagógia, az egészségügy és az írás szeretete vett körül, így nem is volt kérdés, hogy első diplomámat német nemzetiségi pedagógusként szereztem, azonban a folyamatos fejlődés jegyében mesterképzésemet már emberi erőforrás tanácsadó szakon végeztem. Így kerültem a Richterhez. Kezdetben a toborzás és kiválasztás világában merülhettem el, jelenleg pedig a képzés, fejlesztés komplexitása nyújtja számomra az új kihívásokat. Többek között az egyetemi kapcsolatok, pályaorientáció, rendezvények, tréningek színesítik napjaimat. A pályázat ebből kifolyólag is kiemelten fontos számomra. Ez egy olyan szerelemprojekt, amit teljes mértékben támogatni akarok, mert megtestesíti mindazt, amiért lelkesedem és amiben teljes szívvel hiszek: tanulás, fejlődés, írás és a természettudományok szeretete.

Dr. Dóbéné Cserjés Edit

Magyar Kémiaoktatásért díjas vegyész szakmai tanár, BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum, Budapest

Hol volt, hol nem volt… Egyszer, réges-régen, első kémiaóráim egyikén örökre rabul ejtett a kísérletek izgalma, tanárként pedig megtapasztalhattam a tudás átadásának örömét. Az olvasás szeretete egész életemet végigkísérte. Gyerekeim kiskorában nem múlhatott el nap meseolvasás nélkül. Döbrentey Ildikó Égbőlpottyant mesekönyvét olvasva ma már az unokámmal élhetem át újra a mesék csodálatos világát. Mindketten kíváncsian várjuk a pályázatra érkező olyan történeteket, amelyekben a természettudományos valóság és a határtalanul szárnyaló fantázia ötvöződik.

Dobóné Dr. Tarai Éva

Rátz Tanár Úr Életműdíjas kémia-biológia szakos tanár, Berzsenyi Dániel Gimnázium, Budapest

Ilyen „ősanyai” névvel, mint Éva, miért is lenne különleges, hogy vonzódom a mesékhez, kitalált vagy valós történetekhez. Civilben kémia-biológia szakos középiskolai tanár vagyok, és ezzel a háttérrel a természet összefüggéseit és a tudomány minél több rétegét próbálom megérteni már évtizedek óta. Tanári tapasztalataim alapján kezdtem el kutatni, hogyan is gondolkoznak a gyerekek a természetről, hogyan értik meg a kémiai jelenségeket és fogalmakat és hogyan fordítják ezt le saját nyelvükre. Hihetetlenül izgalmas téma. Biztos vagyok benne, hogy az általatok írt történetek és mesék hasonló szellemi kalandokra hívnak majd.

Döbrentey Ildikó

Magyar örökség- és Prima díjas író

Döbrentey Ildikó vagyok, röviden: Ildikó nénje. Szeretek főzni, festeni, felhőket és csillagokat csodálni. Szeretek az unokáimmal és Péter bátyóval társasjátékozni. Szeretek Péter bátyó felesége és meseírója lenni. Szeretem az újdonságokat, Péter bátyót is még csak ötvenhárom éve őrzöm a szívem közepében. Szeretem az őszibarackot, a sárgadinnyét, a salátát, a sárgarépát és az elképzelhető összes gyönyörű gyümölcsöt és zöldséget. Szeretek érdekes dolgok után kutatni, szeretek történeteket írni, olvasni. Alig várom, hogy a ti meséiteket, történeteiteket megismerhessem! Ja, és szeretek minden nap tornázni, de csak azért, mert olyan jó abbahagyni!

Dr. Laszlovszky István

Gábor Dénes díjas szakgyógyszerész, a Richter klinikai projektkoordinátora

Ötven évvel ezelőtt a természettudományok (kémia, biológia) szeretete vitt a gyógyszerészi és gyógyszerkutatói pályára és ez a szerelem azóta sem múlt el. Időközben családot alapítottam és először négy gyermekemnek, ma pedig tizenhárom unokámnak mindig szívesen olvasok meséket, vagy éppen csak úgy fejből mesélek nekik történeteket, amit mindig nagy érdeklődéssel hallgatnak. Szívesen olvasnám el nekik azt a mesét is, amit Ti írtatok. Így hát nagy izgalommal várom a meséiteket.

Levente Péter

Jászai Mari-, Magyar Örökség és Prima díjas színész, rendező, tanár

Szólítsatok Péter bátyónak, mintha valamelyik nagyapátok testvére lennék! Most nem én mesélek nektek, hanem a Ti meséiteket várom arról, amikor az a furcsa dolog történt! Amikor MOSOLYOGVA ÉBREDTÉL, és mesélted a ha hiszed-ha nem csodát! Amikor olyan jót találtál ki, hogy a rossz behúzta fülét-farkát! Amikor az igazságtalanságtól úgy becsavarodtál, mint egy dugóhúzó, és kiengedve szellemedet az eszed tokjából, győzött a Te részigazságod! A Kísértő fáradhatatlan edzőpartner sárkányként, forgószél vagy atomrobbanás képében, az óceánban és a kémcsőben, a termőföldben és a sivatagban, a világos égbolttól a titokzatos Sötétlyukig! Teremtő meséitek, furfangos történeteitek támogatására számítok mindennapjaim derűs újrakezdésében.

Patkó Csaba

építészmérnök, HR tanácsadó, a Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány munkatársa

A Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákjaként a Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány későbbi alapítóinak osztálytársi/baráti köréhez tartoztam, 2020 óta veszek részt aktívan az alapítvány munkájában. A Budapesti Műszaki Egyetemen szereztem építészmérnöki, a Chartered Institute of Marketing képzésén marketing management diplomát, jelenleg HR tanácsadóként dolgozom, de forgatókönyvírói tanulmányokat is folytattam. Nős vagyok, két gyermek édesapja, a természettudományok és a mesék folyamatosan jelen vannak életemben.

Raákné Kiss Erzsébet

Magyar Kémiaoktatásért díjas nyugdíjas fizika-kémia szakos tanár, Toldy Ferenc Gimnázium, Budapest

Az ELTE TTK kémia-fizika, és technika szakán végeztem. Pályaválasztásomat meghatározta, hogy már gyerekkorom óta foglalkoztatott a természetben lezajló folyamatok, jelenségek sokfélesége és azok magyarázata. Ma is lenyűgöz, hogy az anyag szerkezetének ismeretében mennyi, az új igényeknek megfelelő anyagot tudunk előállítani kellő kreativitás, ötlet segítségével. Izgalmas lehet ebben részt venni, ahogy a sok próbát kiállt mesehősnek az útját végigjárni. Tanári munkám során nagyon fontosnak tartottam a természettudományok megszerettetését, a jelenségek, változások komplex vizsgálatát, az összefüggések megmutatását, kitekintést más tudományterületek, illetve a gyakorlati élet felé. A Diáknapok Természettudományos Délutánjai is hozzájárultak a tudományterület népszerűsítéséhez, kiderült, hogy milyen sokféleképpen lehet ezzel a területtel foglalkozni, mennyi új lehetőséget tartogat. Kezdettől fogva fontosnak tartottam a tehetséges diákokkal való foglalkozást. Ez is nagy kaland a tanár számára. Negyvenegy év alatt nagyon sokat adott nekem ez a pálya. Nagyon igaznak érzem Móra Ferenc gondolatát: „Nincs annál szebb dolog, mint valakit megtanítani arra, amit még nem tud.” Izgalommal várom a meséket.

Rácz Kinga

kommunikációs specialista, a Richter PR és kormányzati kapcsolatok osztályának munkatársa

Közgazdászként végeztem a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Középiskolában szerettem a kémiát, de a pályaválasztásom más irányba vitt. Mióta a Richterben dolgozom, olyan társdalami szerepvállalási programokban vehettem részt, ahol sok kiemelkedő, a természettudományok iránt elhivatott pedagógussal ismerkedtem meg (Magyar Kémiaoktatásért Díj, Rátz Tanár Úr Életműdíj). A velük való összekapcsolódáson keresztül első kézből tapasztalhattam, milyen elképesztő hatást gyakorolnak a tanárok a diákjaikra. Ily módon a természettudományok, ha más formában is, de ismét életem fókuszába kerültek. Olyan csapattal dolgozhatok együtt, ahol mindannyiunknak szívügye a természettudományos oktatás támogatása és a tehetséggondozás. A mese, mint a több zsűritagnak, gyerekkoromtól az életem része. Nagymamám esténként az általa kitalált karakterekkel és történetekkel varázsolt el minket, később már én meséltem. A mese és természettudomány igazán izgalmas kombináció, amit igazolnak az elmúlt két évad kiemelkedő alkotásai és az a hatás, amit megszületésük alkotóikra, olvasóikra gyakorolt. A Richter TETT mese- és történetíró pályázat alapgondolatának kialakításához magam is hozzájárultam: tőlem származik a pályázatos forma ötlete. Az első két évad során a projekt koordinálásában, a rendezvények, díjátadók, a könyvbemutató szervezésében kaptam szerepet, zsűritagként a harmadik évadtól csatlakozom. Nagyon várom, hogy elmerülhessek az alkotásaitok varázslatos világában.

Prof. Dr. Szántay Csaba

a Richter tudományos főtanácsadója, egészségügy- és oktatástámogatási vezető, egyetemi magántanár

Csaba vagyok – amolyan professzor féle. Szakterületem egy nagyon bonyolult de mágikus módszer, a mágneses magrezonancia spektroszkópia, amivel molekulák szerkezetét lehet rendkívül izgalmas módon vizsgálni. Szenvedélyesen kutatom a kutatói lélek természetét is. Imádom a kutyákat. Kutyakiképző vagyok – de valójában ők tanítanak engem. Rengeteget tanulok tőlük és általuk a világ csodáiról, a természet titkairól, az együttműködésről, a felelősségvállalásról, az egymásra figyelésről, az őszinteségről, és legfőképpen arról, hogy az élet egy mese! Kívánom hát, hogy legyen a Ti életetek is tele mesés kalandokkal, a képzeletetek pedig mesés gondolatokkal! Nagyon kíváncsian várom a mesét, ami Ti magatok vagytok!

Szegi Beatrix

a Richter volt HR specialistája, a Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány önkéntese

Az én természettudományos mesém sok-sok évvel ezelőtt azon a csodás napon kezdődött, amikor hivatásos „verbuválóként” hosszú időre részesévé válhattam a gyógyszerkutatás varázslatos világának. Csillogó szemű kutatótanoncaink számtalan alkalommal meséltek a felvételi beszélgetéseinken arról, hogy a természettudományok felfedezésre váró, rejtélyekkel teli, mesés erdejébe hőn szeretett tanáraik vezették be őket. Hittük és azóta is hisszük, hogy e fantasztikus tanárok nélkül bizony ma nem születhetnének újabb felfedezések, találmányok és nem lennének csillogó szemű kutatótanoncok sem. Ezért ezúton szeretném közhírré tétetni, hogy minden kutató meséje így kezdődött: egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy csodás Tanárom... Az életmesém következő fejezete a természettudományok rejtélyekkel teli világától messzebb íródik, de töretlenül szívemen viselem a természettudományos utánpótlás és az oktatás sorsát is.

Veitz Gábor

aktuárius, a Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány munkatársa

Gábornak hívnak és aktuárius vagyok. Ez már önmagában is mesébe illő foglalkozás. Szüleim vezettek be a természet világába, ahol a mélyben mindenhol számokkal találkozhattam. Az aktuárius a természetben megbúvó veszélyekkel foglalkozik. Ki tudom számolni, hogy meddig fog élni az a királyfi, aki elnyeri az öreg király leányának kezét és azt is, hogy a vándorlásai során a legidősebb vagy a legkisebb királyfit éri-e nagyobb veszedelem. Azért néha jó csak úgy elmerülni a mesékben, történetekben.

Weber Márton

a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója

Marci vagyok, vegyészmérnök hallgató és önjelölt novella-, mese- és regényszerző. Három éve írok magam szórakozására novellákat. Egyformán szeretek papíron kémiai feladatokat megoldani, és laborban kísérletezni, kutatni. A mesék írása közben rá kellett jönnöm, hogy a természettudományok ötvözése a mesével igen nehéz feladat, így mindenki, aki pályázatunkra jelentkezik, számomra sikeres író és természettudós lesz!

A bírálóbizottság örökös tiszteletbeli tagjai:

Molnárné Czirják-Nagy Zsuzsanna

újságíró, a Richter Gedeon Nyrt. PR és kormányzati kapcsolatok osztályának volt munkatársa, a MORICON Design Studio Kft. ügyvezetője

Újságíróként kerültem a Richterbe réges-rég, azóta kitanultam a kommunikációs és a grafikusi szakma csínját-bínját, logókat tervezek, kiadványokat szerkesztek, újságokat, meghívókat, plakátokat készítek. Tőlem származik a pályázat nevének (TETT) ötlete, és a TETT logóját is én terveztem. Szeretem a kreatív kihívásokat, mindig van új ötletem. Ha töltődni szeretnék, kertészkedem vagy felpattanok a motoromra és útnak indulok, bele a Világba. A lányom ugyan már lassan nagykorú, de még mindig tudok mesélni neki, ő is nekem – mert a mese bennünk van.

Dr. Pellioniszné dr. Paróczai Margit

gyógyszerész, a a Richter Gedeon Nyrt. volt humánerőforrás igazgatója, nyugdíjas

Margó vagyok, akit a természettudományok szeretete vezetett ahhoz, hogy szeretett szakmát és munkahelyet találtam. De még ma is szeretek meséket, történeteket kitalálni és olvasni. Jó dolog fantáziálni és írni, hiszen nincsenek határok. Nagy lehetőség az álmok és a kreativitás kiélésére ez a pályázat, nagyon bíztatlak benneteket a részvételre!