Ugrás a tartalomra

tettmesepalyazat@richter.hu

„Motivált, hogy a mesék íróinak örömet szerezhetek”

A TETT-mesepályázat 2021 óta kerül megrendezésre. Célja, hogy a közoktatásban tanulók megszeressék a természettudományokat, amelyekkel az iskolában a környezet- és természetismeret, földrajz, biológia, fizika és kémia tantárgyak keretében ismerkedhetnek a hétköznapokban. A mesepályázattal a fiatalok az íráskészségüket és a kreativitásukat is fejleszthetik.

A pályaművekből készült mesekönyvek illusztrációit szintén egy tanuló készíthette el. Emma 18 éves múlt, a Fazekas Mihály Gimnáziumban érettségizett. A mosolygós, kedves lány a Corvin Rajziskolában tanul animációt, de távlati tervei között az egyetem is szerepel. Később szívesen kipróbálná magát játéktervezőként külföldön is, a látvány- és karaktertervezés a kedvenc területe.

Csákány Emma az Ég és föld között lebegő című meséhez készített illusztrációjával.

Hogyan lettél ilyen fiatalon illusztrátor?

Gyerekkorom óta természetes számomra, hogy rajzolok. A mai napig ezt láthatja, aki rám talál például a szobámban, vagy igazából bárhol. Amikor kiderült, hogy tehetségem is van hozzá, a rajztanáraim kezdtek biztatni. Az unokatestvérem grafikusként dolgozik, ő is szokott bátorítani és jó, hogy közeli példaként előttem lehet.

A természettudományok tantárgyaival milyen viszonyban voltál az iskolában?

A kémiát mindig kedveltem, de sajnos nem voltam túl jó a számolás részében. A rajzolással viszont kicsit közelebb kerülhettem a tantárgyhoz, még inkább megszerettem.

Kitől hallottál a TETT-mesekönyvről?

A gimnáziumi kémiatanárom, Rakota Edina észrevette, hogy a kémiaórákon nagyon lassan tudtam csak csinálni a feladatokat, és ez frusztrált. Megkérdezte egyszer, hogy érdekelne-e az illusztráció, mivel sokszor látta, hogy órákon rajzolgatok. Amikor felajánlotta, beküldtem az illusztrációimat a zsűrinek. Karakterdizájnokat, moodboardokat és magamnak készített rajzaimat bírálták el úgy, hogy bekerülhettem a TETT-mesekönyv grafikusaként a csapatba.

A Sziklakirály fiai című történet illusztrációja Emma tollából.

Mely témákban rajzolsz legtöbbször?

Óvodában tündéreket szerettem rajzolni. De az iskolában például a biológia órán sokat rajzoltam az óra anyagaival kapcsolatban és a füzetszemléken mindig megdicsért a tanár. Egyébként a természetet nagyon szeretem, például gombákat szívesen rajzolok.

Mi kelti fel az érdeklődésed mostanában, amikor ezeken a tematikákon belül gondolkozol?

A természettudományok közül az embertan és a mikrobiológia érdekelt sokáig, de mostanában a környezeti ökológia és a konzerváció foglalkoztat.

Ez azt jelenti, hogy szívesen elvállalnál további feladatokat is ebben a tárgyban?

Ha lenne rá lehetőség, örömmel készítenék még több grafikát természettudományos témákban. Ez a mesepályázat is különleges volt számomra, jó érzés volt a színes meséket olvasni.

A pályázók meséit te láttad el illusztrációval. Mi tetszett legjobban ebben a munkában?

Nekem mindig is a gondolat tetszett, hogy a mesék íróinak örömet szerez, hogy a saját meséjük illusztrációt kap. Ez motivált végig.

Van kedvenc meséd a pályázatok között?

Mindegyiket megszerettem, csodálatos hangulatuk van. De ha mégis választanom kellene, akkor a Sziklakirály fiait emelném ki, amely még az első könyvben jelent meg. Lehet, hogy azért kedveltem meg annyira, mert az első alkotásom volt a TETT-mesekönyvhöz. Egy absztraktabb illusztráció, mint a többi, és többen ki is emelték, hogy elnyerte a tetszésüket.

Mit gondolsz, mivel lehetne ösztönözni a tanulókat, hogy nyitottabbak legyenek a természettudományos tantárgyak irányában?

A tanáraink a megértéssel tudtak minket támogatni a tanulmányaink alatt. Azonban a legjobb motiváció és a leghatékonyabb út az érdeklődés felkeltéséhez, ha meg is mutatják a gyerekeknek a kísérleteket vagy kivisznek minket a természetbe egy növényhatározóval. A családdal például sokszor mentünk gombászni és volt, hogy ott helyben le is rajzoltam valamelyiket.

Jelen pillanatban nincs természettudományos témájú tantárgyatok az animációs képzésen. Gondolkozol rajta, hogyan tudsz mégis közelebb kerülni hozzá?

Az önkénteskedés eszembe jutott, így dolgozhatnék menhelyen vagy az Állatkertben, mert az állatokat nagyon imádom.

A képi megjelenítés másik formája, a fotózás érdekel?

Korábban többet fotóztam, mint mostanában és a Wekerle téren egy kiállításon „fény és árnyék” témában az én fotóm is kikerült. Mostanában azonban az animáció tölti ki a gondolataimat.

Mit kívánsz magadnak az animációs szakmában?

Szeretnék sikeres lenni grafikusként. Az álmom, hogy olyan dolgokat tudjak készíteni, amelyek másoknak örömet szereznek.