Ugrás a tartalomra

tettmesepalyazat@richter.hu

Kívül tágasabb

Szerző
Hadas Zsigmond és Hadas Vilmos (VadasCsali csapat)

Misi első ránézésre átlagos kamasz volt, leszámítva az arcát, ami nem volt éppen simának mondható. Bőrproblémái miatt Misi osztálytársai csak kráterképűnek csúfolták őt.

– Olyan az arcod, mint a Hold, ragyás! – röhögtek sokszor rajta a többiek.

– Hahaha! Hány becsapódást tudtok rajta megszámolni?

Misi nem verekedett, és nem állt le velük vitatkozni, teljesen felesleges volt. – Ez is el fog múlni, mint a nátha – gondolta. Sokszor eszébe jutott, hogy a Hold felszíne azért olyan egyenetlen, mert befogja az űrben száguldó meteoritokat. Vékony légköre nem ad védelmet a becsapódások ellen. –  Mit számít az a kis nemesgázkeverék? – A sok értékes anyag azonban a felszínén landol. Belegondolni is nehéz volt, mennyi kincset rejthet magában a Hold.

– Egyszer talán majd eljuthatok oda – ábrándozott Misi, miközben iskola után megpróbálta felidézni az utat a múzeumhoz. Már többször is járt ott, mert a kiállításokat érdekesnek és izgalmasnak találta. A magas épületben az ötödik emeleten volt az űrkutatástárlat, ide mindig gyalog ment fel, de ma nagyon fáradtnak érezte magát a sok heccelés miatt, és inkább a liftet választotta. Megnyomta a hívógombot, és várt. Közben azon gondolkodott, milyen lehet egy űrutazás, így nem vette észre, hogy egy idős hölgy is beszállt a liftbe. A csendet a néni törte meg:

– Hányadik emelet? – kérdezte kedvesen.

– Ötödik – felelte a fiú. Nem volt kedve beszélgetni.

– Érdekes, én is oda tartok – mondta derűsen a hölgy.

Na, klassz! Milyen „szerencsés” vagyok! – gondolta magában Misi.

A gombnyomás után a lift elindult. A fiú újra ábrándozni kezdett.

Ilyen lehet, amikor kilövés előtt a pilóták az indítóálláson megközelítik az űrrakétát. Most le kell küzdenünk a nehézségi erőt. Mennyivel gyorsulhatunk? A Holdon csak hatod akkora a tömegvonzás, mint a Földön. Ott könnyebb lenne a liftezés, persze a lépcsőzés is – mosolyodott el magában. Kis idő múlva hirtelen minden elsötétült. Váratlanul és lassítás nélkül állt meg a lift. A fiú egy pillanatra könnyebbnek érezte magát, elvesztette az egyensúlyát, és majdnem elesett. Szíve hevesen dobogott, idegesen turkált a táskájában. Sejtette, hogy áramszünet van, de nem tudta mitévő legyen. A feszült csendet az idős nő hangja törte meg:

– Houston, akadt egy problémánk.

Misi először döbbenten hallgatott, majd néhány másodperc után kapcsolt, és így válaszolt:

– Itt Houston, kérem, mondja el még egyszer!

– Itt Holdbázis – mondta a néni. – Néhány perce meteoritzápor ért minket és a központi energiaellátó egység valószínűleg megsérült, az áramellátás szakadozik.

– Holdbázis, ellenőrizze kérem a napelemtáblák állapotát! – adta ki az utasítást Misi.

– Houston, a napelemek nincsenek feszültség alatt, lehet, hogy megrongálódtak.

– Értem – mondta a fiú. – Próbálja meg beindítani a nukleáris generátort!

– Rendben, a korábbi tesztek megfelelőek voltak, remélem működni fog.

Pár pillanat múlva az idős hölgy újra megszólalt:

– Houston, a generátor beindítása sikeres volt.

– Holdbázis, most legfontosabb a meghibásodott egység mielőbbi javítása. Van információjuk a becsapódások pontos helyéről? Van lehetőség a meteoritok vizsgálatára? – folytatta a párbeszédet Misi.

– Kiküldhetünk egy holdjárót a keresésére és két ember mintát vehet a becsapódott anyagokból – javasolta a hölgy.

– Megfelelő, máris kezdjék el a károk felmérését, és az előkészületeket! – adta ki az utasítást a fiú.

Időközben visszajött az áram és újra világos lett a liftben, ismét emelkedni kezdtek. Az idős néni a padlón ült, a táskája mellette hevert kiborulva. Misi, amikor meglátta, ijedten kérdezte:

– Megütötte magát? Tudok segíteni? – és leguggolt az asszony mellé a padlóra.

– Nem fáj semmim – felelte a hölgy –, de nem biztos, hogy fel tudok állni. Most azonban a legfontosabb, hogy őrizzük meg a nyugalmunkat.

– Nem találom a telefonom, a néninek van esetleg? – kérdezte Misi bátortalanul.

– Igen, de úgy látom, nem működik. Lehet, hogy megsérült, amikor elestem, vagy csak egyszerűen lemerült.

Az ötödik emeletet elérve érezték, hogy a lift lassan megállt, az ajtók azonban nem nyíltak ki.

– Nehogy feszegesd az ajtót – mondta a hölgy –, csak ártasz vele!

– Talán elégett a szénkefe és ezért nem működik az ajtónyitó motor – gondolkodott hangosan a fiú.

Misi ekkor vette észre a vészcsengő gombját. Eddig nem tudta volna használni, mert áramszünetben nem működik, de most gyorsan megnyomta. A csengő hangja halkan szólt a távolban. A fiú még egyszer megnyomta a gombot.

– Lehet, hogy többet ér, ha dörömbölünk – javasolta a néni.

– Nem rossz ötlet – válaszolta a fiú –, majd én csinálom, maga ne mozogjon!

A fiú megpróbált kikukucskálni az ajtók közötti résen, de nem sokat látott. A lift a lépcsőház mellett volt, elég eldugott helyen. Ha nem jön senki arra, kis esélyük van, hogy észreveszi őket valaki. Misi többször is megütötte öklével a fémajtót, bízva benne, hogy meghallják a dörömbölését. A keze végül már sajgott a sok ütéstől. Kiabált is, de hangját elnyelte a lift zárt tere.

– Ha puszta kézzel ütöd az ajtót, az ajtó is üt téged – csóválta fejét a néni. – Tudod, erő–ellenerő törvénye. Miért nem próbálod meg inkább ezzel? – és egy összecsukható ernyőt nyomott a fiú kezébe.

– De kérlek, azért vigyázz rá! – nevetett az asszony.

Misi kezébe vette az ernyőt, és megforgatta. Régi, összecsukható ernyő volt fém véggel. Ezzel valóban sokkal jobban lehetett verni az ajtót, mert ütés közben a két fém élesen csendült egymáson. Az eredmény nem váratott sokáig magára. A portás, aki szintén észlelte az áramszünetet, és hallotta a földszinten a vészcsengőt, végül a segítségükre sietett. Igaz, kicsit lassan, mert azért az ötödik emelet mégiscsak magasan van gyalog. A lifthez érve bekiabált hozzájuk:

– Minden rendben? Csak semmi pánik, már úton vannak a tűzoltók. Szóltam nekik, hogy jöjjenek és feszítsék ki az ajtót.

Amíg a tűzoltók megérkeztek, Misi és az idős hölgy ismét elkezdett beszélgetni:

– Mi történt aztán a Holdbázison? – kérdezte kíváncsian Misi.

– A legénység két tagja megtalálta a meteoritokat – mesélte a néni. – A bázison maradt többi öt ember az elmúlt hónapokban már akkora sugárzást kapott a Holdon, hogy ők nem vállalhatták a küldetést. A Holdnak ugyanis vékony a légköre, és nincs mágneses mezeje sem, mint a Földnek, így nem tudja kivédeni a világűrből jövő káros sugárzásokat.

– Milyen sugárzás? És miért káros? – kérdezte Misi.

– Kozmikus sugárzás. Az élő szövetekbe hatolva roncsolja azokat, rövid és hosszú távú károsodást okozva – válaszolta az idős asszony.

– Nem lehet ezt valahogyan kivédeni? – kérdezte a fiú.

– Nagy sűrűségű anyagok elnyelik a káros sugárzásokat, de...

– Arany, ezüst, ólom – sorolta lelkesen Misi.

– Igen, ezek tényleg nagy sűrűségű anyagok, de kétlem, hogy ólom- vagy aranyrétegű űrruha létezne. Inkább figyelnek, hogy ne legyenek az űrhajósok sokáig kitéve a sugárzásnak.

– És mit tartalmazott a becsapódott meteorit? – folytatta a kérdezősködést Misi.

– Leginkább vasat, nikkelt és egy kis kobaltot – válaszolta az asszony.

Hosszú csend következett.

– Csalódott vagy? – kérdezte a néni, majd így folytatta:

– A Holdbázis viszont többféle küldetést is teljesít. Vizet keresnek, héliumizotópot és ritka földfémeket. A vízből rakéta-üzemanyagot akarnak előállítani a marsi expedíciókhoz, a hélium a fúziós reaktorokhoz kell, a ritka földfémek pedig a számítástechnikai eszközökhöz.

– És sikerrel jártak? – kérdezte Misi, de már nem tudott válaszolni a néni, mert megjöttek a tűzoltók. Az ajtót egykettőre felfeszítették, és a hölgyet óvatosan kiemelték a liftből.

Misi aggódott, és persze érdekelte a történet vége is, ezért elkísérte az idős asszonyt a kórházba. Kiderült, hogy a néninek eltörött a lába, így meg kellett műteni. A fiú aznap elég későn ért haza, a szülei már nagyon izgultak érte. Amikor azonban hallották, mi történt, megengedték, hogy másnap meglátogassa a kórházban a nénit. Julika, így hívták az idős asszonyt, már várta őt. Amikor Misi belépett a kórterembe, ő huncutul a fiúra nézett, és így szólt:

– Houston, tudta, hogy az űrhajósokat csontritkulás is fenyegeti? – és a begipszelt lábára mutatott.

– Nem tudtam, kérem, tegyen róla jelentést! – válaszolta nevetve a fiú, miközben úgy érezte, hogy olyat talált, amit a mélyűr és a legtávolabbi csillagok titkai sem tudnak felülmúlni. Biztos volt benne, hogy még rengeteg kalandban lesz részük, és sugárzó arccal ült le a néni ágya mellé.

TETT-mesepályázat, felirat, különdíj